Tvorivé dielničky pre deti
Tvorivé dielničky pre deti
Montessori herňa
Montessori herňa
Rozálske hody
Rozálske hody
Veselá herňa
Veselá herňa
Karneval
Karneval

Byť turistom vo vlastnom meste: Zuckermandel

Sprievodnou edukačnou aktivitou 7. ročníka Lamačského fotomaratónu, na ktorú dostali pozvánku všetci ocenení, bola vlastivedná vychádzka. V sobotu dopoludnia, dňa 05.11.2022 sa vyše 35 záujemcov všetkých vekových kategórií stretlo o 10.00 hod pod Mýtickou loďou na nábreží Dunaja.

Veľké poďakovanie patrí sprievodkyni BKIS Andrei Turanskej, ktorá nám zasvätene a pútavo priblížila Zuckermandel ako jedinečné miesto plné kontrastov histórie voči modernému mestu. Dozvedeli sme sa, že ako samostatná osada Zuckermandel vznikol už v 16. storočí. Začiatkom 18. storočia získal aj trhové práva, čo znamenalo veľký rozmach: prílev zámožných obyvateľov, nové domy i ulice. Po sľubnom rozvoji tu však nastal veľký úpadok, a to v polovici 19. storočia. Najhorším úderom pre danú lokalitu boli 70. roky 20. storočia.

Naša trasa začínala nad tunelom, pristavili sme sa pri schátranom kúpalisku, navštívili Mikulášsky cintorín, obdivovali unikátny súbor charakterových hláv na Námestí F.X.Messerschmidta, ďalej objavili Náučný chodník Kamenný nos, prebrázdili Žižkovu ulicu až výklad skončil pri Kostole Najsvätejšej Trojice.

Chladné novembrové počasie sme zvládli bez zrážok a drobné občerstvenie (káva, čaj, koláč) ocenili všetci zúčastnení. A keďže byť turistom vo vlastnom meste nás stále baví, už teraz sa tešíme, kam nás pani sprievodkyňa pozve o rok.